Článek o článku: Království nebeské„Bushido, kodex samuraje, založený na nesobeckém bytí bez myšlenky na cíl. Jsi jen ty a čin. Pak se sám stáváš činem. Je to soulad s existencí… Je to o napojení do nitra přítomné chvíle, o odstranění tlaku zvenčí, kdy s naprostou lehkostí konám. Beze strachu, úplně snadno.“

 
 

To jsou slova bojovníka MMA, Jiřího Procházky, pocázejícího z Hostěradic u Znojma, promlouvajícího velmi výstižně o Cestě bojovníka zvané Bushido, jež následuje a přijímá za svou.

 

Pokud vás zajímá, co pro člověka, sportovce a bojovníka MMA znamená kodex Bushido, přečtěte si článek Království Nebezské na webu, plném zajímavých příběhů, BezFrází.cz. Osobně jsem po přečtení několika knih o Bushidu a Samurajích nenašla srozumitelnější popis sloučení teorie s praxí. To mi napovídá, že Jirka nejen že ví, o čem mluví, ale svá slova také uvádí do praxe.

 

Jiří se také zmiňuje o cílovém stavu Munen musó – „Stav, kdy je slovo, myšlenka a čin totéž. Žádný rozvrh, žádná představa, nemyšlení. Nic není v rozporu, dosahuješ harmonie a na nic dalšího
nezbývá prostor.“ Pro vás, orientující se ve sportu, co vám tento popis připomíná? Že by flow, zónu? Áno! 

 

Během flow nevíte o sobě, nevnímáte, kolik je hodin, nepřemýšlíte nad výsledkem zápasu. Naopak. Soustředíte se pouze na danou činnost, na totální přítomnost. Nic jiného v ten moment prakticky neexistuje. Že by Bushido byla cesta k dosažení flow? Má odpověď je ano. Ale o tom příště a detailněji.

 

Pokud vás toto téma zajímá, věnujte pár chvil přečtení Jirkova článku. Stojí za to!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *